Rate this post

علت نشتی آب یخچال، یکی از مشکلات شایعی است که کم اتفاق نمی‌افتد. علت نشتی آب یخچال و رفع آن بسته به شرایط، متفاوت است. در این مقاله ما سعی  برخی از علت های نشتی اب یخچال رابیان کنیم. همچنین تاحد امکان برای حل این مشکلات راهکار هایی را نیز ارائه خواهیم داد.

علت نشتی آب یخچال

چند علت نشتی آب یخچال و معرفی راه حل برای رفع آن

  • خرابی لاستیک درب یخچال

یکی از علت نشتی آب یخچال که به راحتی قابل تشخیص است، خرابی لاستیک درب یخچال می باشد. گاه به دلایل مختلف لاستیک دور درب یخچال دچار پارگی و یا فرسودگی می شود.

حال اگر به خاطر خرابی و یا پوسیده بودن لاستیک درب یخچال به طور کامل بسته نشود، هوای محیط وارد یخچال میشود. همین امر سبب می شود تا رطوبت داخل محوطه یخچال بیش از اندازه شود. لذا آب اضافی ایجاد شده وارد سینی تخلیه میشود. بدین ترتیب آب از یخچال بیرون می ریزد و بر روی زمین سرازیر می شود.

خرابی لاستیک درب یخچال

راه حل:

مالش دادن لاستیک های درب یخچال با کمی آب داغ می تواند مشکل سفت شدن لاستیک را تا حدی حل کند. البته استفاده از وازلین نیز بی تاثیر نخواهد بود. اگر این روش مشکل نشود، چاره ای جز تعویض لاستیک وجود ندارد. از طرفی حتما باید پیچ و مهره های اتصال درب به یخچال نیز چک شوند.

 

  • مسدود شدن لوله تخلیه یخچال

علت نشتی آب یخچال گاه به خاطر مسدود شدن لوله تخلیه است. بعضی اوقات لوله تخلیه توسط ذرات غذا، یخ، گرد و غبار و … مسدود می شود. همین امر موجب تجمع آب در یخچال می گردد.

مسدود شدن لوله تخلیه یخچال

راه حل:

ابتدا یخچال باید از برق کشیده شود تا ایمنی ضمن کار حفظ گردد. سپس لوله مسدود و یا سوراخ شده بررسی گردد. سوراخ تخلیه را که در انتهای دیواره‌ی پشتی یخچال قرار دارد. برای باز کردن لوله تخلیه می توان از آب گرم کمک گرفت. برای رفع انسداد باید از سیم ضخیم و یا قلاب پلاستیکی استفاده شود که خاصیت خمیدگی داشته باشد. البته باید توجه داشت که این وسیله نباید خیلی تیز باشد. چرا که ممکن است به عایق یخچال و یا حتی خود شخص آسیب برسد. به کمک این وسیله می توان مواد اضافی داخل لوله خارج کرد. می توان میزان کمی مایع ضدعفونی کننده و گندزدا نیز داخل سوراخ ریخت. همچنین به کمک ابزارهای پاک کننده دیگری می توان لوله تخلیه را از آلودگی پاک کرد.

بیشتر بخوانید...
چگونه یخچال و فریزر خود را تمیز کنیم؟

اگر این روش ها موثر نباشد، نیاز به باز کردن بعضی از قسمت های یخچال می باشد. البته باید توجه کرد که این کار باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد.

 

 

  • تراز نبودن دستگاه

یکی از علت نشتی آب یخچال می تواند تراز نبودن آن باشد. چرا که در چنین شرایطی درب یخچال به درستی بسته نمی شود.

راه حل:

با تنظیم کردن پایه های یخچال  و تراز نمودن آن می توان به راحتی این مشکل را حل کرد.

 

  • احاطه شدن تبخیرکننده یا همان اواپراتور توسط برفک یا یخ

اگر هنگام استفاده روزمره از یخچال خود احساس می‌کنید که صدای عجیبی از دستگاه می‌شنوید. یا اینکه میزان زیادی به درون آن مشاهده می‌کنید، باید به این مشکل و احاطه شدن اواپراتور دستگاه خود شک کنید. در این حالت فرایند یخ‌زدایی یخچال شما دچار عیب شده است. بنابراین یخچال شما قادر به عبور دادن هوا از فن نخواهد بود. این کار باعث می‌شود تا یخچال شما خنک نشود و این مشکل پدید آید.

بعضی اوقات به هنگام استفاده روزانه از یخچال صداهای عجیبی شبیه صدای وزوز شنیده می شود. گاهی نیز دمای یخچال بالا می رود. در چنین شرایطی باید به یخ زدگی اواپراتور شک کرد. در این حالت با چرخه دیفراست یخچال نیز یخ زدگی حل نمی شود. لذا هوا از دریچه کانال عبور نمی کند. همین امر سبب نشتی آب یخچال می شود.

 

احاطه شدن تبخیرکننده یا همان اواپراتور توسط برفک یا یخ

راه حل:

برای حل این مشکل باید بررسی شود که کمپرسور درست کار می کند. همچنین باید پوشش اواپراتور نیز برداشته شود و در صورت مشاهده یخ روی آن باید فرایند یخ زدایی صورت گیرد. البته لازم به ذکر است که این کار باید توسط افراد متخصص صورت گیرد. رعایت نکردن جوانب ایمنی در این مورد، خطرات جانی به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید...
چگونه فیلتر آب یخچال را به راحتی تعویض کنیم ؟

 

  • شکستگی سینی تخلیه یخچال

سینی تخلیه قطعه ای است که در زیر یخچال واقع است. پر واضح است که آب اضافی یخچال وارد سینی تخلیه می شود. این آب اضافی درون سینی توسط گرمای کمپرسور یا موتور یخچال تبخیر می شود. حال اگر سینی جابه جا و یا دچار شکستگی شود، آب درون آن نشت کرده و از زیر یخچال بیرون خواهد ریخت.

راه حل:
اگر سینی تخلیه یخچال جابه جا شود و درست در جای خود قرار نگیرد، باید در اولین فرصت آن را به صورت درستی در جای خود قرار داد. اما اگر به دلیلی این سینی شکسته باشد، تنها راه حل، تعویض کردن آن می باشد.

 

  • معیوب بودن مخزن آب

مخزن آب یخچال قسمتی از یخچال است که آب را برای خنک شدن در خود ذخیره میکند. اگر این قسمت به درستی متصل نشده و یا دچار شکستگی یا سوراخ باشد آب از آن نشت پیدا کرده و سبب ریزش آب از یخچال می‌شود.

معیوب بودن مخزن آب 
راه حل:

ابتدا باید مخزن از لحاظ سالم یا معیوب بودن بررسی شود. البته گاه به راحتی نمی توان مخزن رابررسی کرد که در این شرایط باید به یک متخصص رجوع شود. اگر سوراخ یا خرابی در مخزن مشاهده شد باید تعویض شود چرا که مخزن آب قابلیت تعمیر ندارد.

 

  •  نشتی آب از یخساز یا آب‌سردکن یخچال

در برخی موارد دیده شده که علت نشتی آب یخچال نشتی آب از یخچساز و یا آب سرد کن است. لوله ای که آب را به یخ ساز منتقل می کند از جنس پلاستیک است. بنابراین گاهی به دلایل مختلف سوراخ می شود. البته گاهی نیز این لوله در مسیر خود دچار پیچ خوردگی می شود. همین امر سبب نشتی آب یخچال می گردد.

بیشتر بخوانید...
تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک چگونه است ؟

از سوی دیگر این لوله‌ها به وسیله پیچ و مهره خاصی به یک دیگر متصل شده اند.  این پیچ و مهره‌ها نیز به مرور زمان می‌توانند دچار فرسودگی و یا شل شدن شوند.

راه حل

در چنین شرایطی، برای حل این مشکل می توان لوله یخ ساز و اتصالات مربوط به آن را تعویض نمود.

 

  • خرابی فیلتر آب یخچال

برخی یخچال ها همچون ساید بای ساید دارای چندین فیلتر می باشند. اگر از این فیلترها بیش از اندازه کار کشیده شود، رسوب می گیرد. بدین ترتیب فیلتر ترک خورده و سبب نشت آب ی گردد.

خرابی فیلتر آب یخچال

راه حل
در صورت ترک خوردگی و یا پارگی فیلترها آن ها را تعویض کرد. لازم به ذکر است که عمر مفید فیلترها عموما شش ماه است. بنابراین بهتر است که در زمان مناسب اقدام به تعویض آن گردد.

سخن پایانی

اگر برای تعمیرات یخچال کرج به کمک یک فرد متخصص احتیاج داشتید، می توانید با خیالی آسوده روی تعمیرات کرج حساب کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *