اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی
5/5 - (101 امتیاز)

اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی ما را بر آن داشته است تا راهی برای حل آن بیابیم . با توجه به شرایط اقتصادی و نیز قیمت‌های بالای وسایل برقی، حفظ و نگهداری آن‌هابسیار مهم می‌باشد. بنابراین افراد زیادی به دنبال یافتن راهکارهایی برای افزایش طول عمر، و نیز افزایش عملکرد بیشتر و بهتر وسایل برقی خود هستند.

لوازم خانگی از اهمیت بالایی در یک خانه برخوردار است. بنابراین باید تلاش کنیم تا به نحو احسن از آنها استفاده کنیم.  لذا به دنبال راهی هستیم تا  پیش از اینکه به تعمیر یا تعویض لوازم خانگی نیاز داشته باشیم، طول عمر کاری آن را افزایش داده و بیشترین بهره را از لوازم خانگی خود ببریم.

برای افزایش عمر لوازم خانگی رعایت کردن چند کار به ظاهر کوچک اما بسیار موثر می تواند ما از را پرداخت هزینه گزاف برای تعمیر و یا خرید مجدد معاف کند. در این مقاله قصد داریم تا چند اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی را بیان کرده و برای آن راه حل ارائه دهیم.

 

اشتباهاتی که موجب کاهش عمر لوازم خانگی می شود؟

در این بخش ما سعی کردیم اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی های مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

ماشین لباسشویی و اشتباهات کاهش عمر آن

از آنجایی که موارد اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی بسیار رایج است، لذا در این بخش این اشتباهات را یادآور می شویم.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

برای آنکه ایمنی و کارایی ماشین لباسشویی را تضمین کنیم، باید از تراز بودن پایه های آن اطمینان حاصل کنیم. بدین منظور باید پایه های جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا‌تر بگیرید. در ضمن ذکر این نکته ضروری است که دستگاه باید ثابت باشد و به یک سمت خاص متمایل نشود.

 

البته ماشین لباسشویی‌های امروزی  دارای پایه‌های خاصی هستند. بنابراین خیلی راحت‌تر می توان پایه های آن ها را تنظیم کرد. اگر آشپزخانه‌تان شیب زیادی دارد، پایه‌های عقبی را دست نزنید و فقط پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. تنظیم‌نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد که در نهایت به این وسیله خانگی شما آسیب جدی وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید...
نمایندگی یخچال اسنوا در کرج

پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی

یکی از اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی می باشد. پر كردن بیش از حد دستگاه می تواند منجر به فرسودگی سریعتر اجزای اصلی شود. علاوه براین لباس ها به درستی شسته نمی شوند. در نتیجه مجبور به شستشوی مجدد آن می شویم. بنابراین هنگامی که می‌خواهیم از ماشین لباسشویی استفاده کنیم، نباید آن قدر ماشین را پر کرده که نتوانیم لباس ها را به درستی درون آن قرار دهیم.

البته کم‌بودن بیش از اندازه لباس‌ها هم به عمر مفید ماشین لباسشویی ضربه می‌زند. لازم به ذکر است که در مورد لباس‌های حوله‌ای یا پشمی که اصطلاحا «آبگیر» هستند، باید به اندازه نصف حجم ماشین درون آنها لباس گذاشته شود. بنابراین برای رعایت این مورد بهتر است از تلنبار شدن لباس های کثیف جلوگیری کنید. با داشتن یک برنامه دقیق و منظم می توانید لباس های چرک را در چند نوبت بشویید.

استفاده بسیار زیاد از مواد شوینده

همیشه بیشتر به معنای بهتر نیست ، به خصوص وقتی که صحبت از مقدار ماده شوینده ای است که در لباسشویی استفاده می کنید. تعمیر لوازم خانگی رایج مربوط به خسارات ناشی از استفاده بیش از حد مواد شوینده است. وقتی بیش از حد از صابون لباسشویی استفاده می شود، برخی از کثیفی ها می توانند به سمت شیلنگ حرکت کرده و روی سوئیچ تأثیر بگذارند. صابون اضافی همچنین منجر به تجمع پسماند می شود که می تواند باعث رطوبت بیش از حد لباس ، بوی بد دستگاه و سایش بیشتر دستگاه شود. به عنوان یک قاعده ، هرگز بیش از مقدار توصیه شده از مواد شوینده استفاده نکنید. برای لکه های دشوار و سخت، از یک پاک کننده لکه همراه با یک چرخه اضافی استفاده کنید.

اشتباهات کاهش عمر ماشین ظرفشویی

بیش از حد پر کردن ماشین ظرفشویی

اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی بیش از حد پر کردن ماشین ظرفشویی از دیگر اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی است. بیش از حد پر کردن دستگاه موجب به وجود آمدن مشکلات جدی چون نشتی و یا حتی در مواردی سوختن ماشین ظرفشویی می شود. در واقع ماشین ظرفشویی به گونه ای ساخته شده است که امکان حرکت بهینه آب و صابون بین ظروف را فراهم باشد. لذا چنانچه بین ظروف فضا یی برای حرکت آب و مواد شوینده محلول در آن وجود نداشته باشد، ظرف ها به درستی شسته نمی شوند، بنابراین روی ظروف لکه هایی ایجاد می شود که ما را مجبور به شستشوی مجدد آن می کند.

بیشتر بخوانید...
تعمیرات انواع برندهای یخچال و فریزر

تمیز نکردن داخل ماشین ظرفشویی

گاه داخل سوراخ های روی پره های چرخ دنده و فضاهای خالی خرده های مواد غذایی و رسوبات باقی می ماند. همین امر موجب کاهش عمر این دستگاه می شود. برای رفع این مشکل پس تمام شدن کار دستگاه سوراخ‌های روی پره‌های چرخنده را با دقت نگاه کنید. اگر که این فضاهای خالی با خرده های غذا و رسوبات مسدود شده بودند، از یک خلال دندان یا یک دمباریک برای خارج کردن آن ها کمک بگیرید. اما توجه داشته باشید که  روی پره ها خش نیاندازید. همچنین دورتادور واشر اطراف در ماشین ظرفشویی را پاک کنید. برای این منظور می توانید از مخلوط سرکه و آب و یک لباس کهنه و یا یک مسواک نرم استفاده کنید.

عوامل موثر در کاهش عمر چرخ گوشت

چرخ گوشت از دیگر وسایل ضروری است که گاه اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی شامل آن نیز می شود. بنابراین خود را ملزم می دانیم تا به طور مختصر درباره آن مطالبی را بیان کنیم.

عوامل موثر در کاهش عمر چرخ گوشت

خرد کردن سبزیجات با چرخ گوشت و کاهش عمر آن

خرد کردن سبزیجات و مواد غذایی آب دار موجب نفوذ آب این مواد غذایی به داخل دستگاه و موتور اصلی می شود. لذا از طول عمر مفید دستگاه کاسته می شود. بنابراین برای خرد کردن سبزیجات می توان از غذاساز استفاده کرد.

روشن کردن چرخ گوشت بدون گوشت

گاه پیش می آید برخی از افراد بدون آن که درون دستگاه گوشت گذاشته شود اقدام به روشن کردن آن می نمایند. همین امر موجب می شود که دور موتور دستگاه بالا برود. در نتیجه دما آن نیز افزایش می یابد و در نهایت باعث فرسودگی قطعات موتور شود.

همچنین بهتر است به هنگام استفاده از دستگاه از گوشت کمی سرد و سفت شده استفاده کنید. چرا که در این صورت راحت ‌تر توسط تیغه خرد می شود. البته دقت داشته باشید که گوشت نباید یخ زده باشد. چرا که یخ زدگی گوشت موقع چرخ کردن موجب تکه تکه شدن آن خواهد شد. بنابراین به راحتی قابل چرخ کردن نخواهد بود.

بیشتر بخوانید...
مزایای تعمیر ماشین لباسشویی

اشتباهاتی که موجب کاهش عمر یخچال می شود

گاه اشتباهات کاهش لوازم خانگی دامن گیر یخچال نیز می شود. بنابراین لازم است که چند مورد از این اشتباهات را بیان کنیم.

اشتباهاتی که موجب کاهش عمر یخچال می شود

قرار دادن غذای داغ یا ولرم در یخچال

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از یخچال قرار دادن غذای داغ یا ولرم در یخچال است. چون گرمای غذای داغ یا حتی ولرم دمای داخل یخچال را بالا می برد. در نتیجه در  صورت تکرار مداوم این کار موجب ایجاد اختلال  در عملکرد یخچال می شود. از طرفی امکان آلوده شدن مواد غذایی که به درستی بسته بندی نشده اند، نیز افزایش می یابد. بنابراین لازم است که قبل از قرار دادن باقیمانده غذا داخل یخچال آن‌ها را کاملاً سرد کنید. اگر عجله دارید و یا دمای داخل آشپزخانه بالا است، می توانید ظرف غذا را داخل ظرف بزرگتری که حاوی آب سرد و یخ است قرار دهید. بدین ترتیب دمای آن با سرعت بیشتری پایین می آید.

باز گذاشتن درب یخچال

گاه اتفاق می افتد که فراموش می کنیم درب یخچال را ببندیم. بنابراین درب آن ساعت ها باز می ماند. از طرفی ممکن است درب یخچال دچار مشکل شده باشد و به درستی بسته نشود. در این صورت باید در اولین فرصت اقدام به تعمیر آن کنیم. به هر حال بی توجهی به این موضوع موجب می شود تا دمای داخل یخچال از تعادل خارج می شود. لذا در بلند مدت آسیب های جدی برای عملکرد یخچال به وجود می آید.

سخن پایانی

 

برای حفظ لوازم برقی خود سعی کنید تا حد امکان از اشتباهات کاهش عمر لوازم خانگی جلوگیری نمایید. اما چنانچه به هر دلیل لوازم خانگی شما دچار مشکل شد، می توانید روی تیم تخصصی تعمیرات کرج حساب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *