ماشین ظرفشویی
Rate this post

یکی از کارآمد ترین لوازم آشپزخانه ماشین ظرفشویی است که به هدف صرفه جویی در زمان و آب به شمار می آید. در صورت شستن ظروف با ماشین ظرفشویی مقدار آب کمتری نسبت به شستشو با دست مصرف میشود. در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی نکات زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. درصورت رعایت نکردن به آنها دستگاه ماشین ظرفشویی کارایی لازم را نخواهد داشت. و در پایان شستشو امکان وجود لکه و چربی به روی ظروف وجود دارد. این نکات شامل استفاده از شوینده های درست و مناسب و طریقه چیدمان ظروف در دستگاه میشود که در این مقاله طرز کار با ماشین ظرفشویی آن می پردازیم.

 

مراحل اولیه استفاده از ماشین ظرفشویی

 

 • هنگام چیدن ظروف کثیف مراقب باشید برای بازوهای چرخان مزاحمتی ایجاد نشود و به نوع چیدمان ظروف در دستگاه دقت کنید.
 • یک قرص شستشو در محفظه قرار داده و درب آن را ببندید. اگر از قرصهای ۳ در ۱ استفاده نمی کنید، اطمینان حاصل کنید که نمک شستشو و مواد شوینده نیز در محفظه قرار گرفته باشند.
 • با استفاده از دکمه power ماشین ظرفشویی را روشن کنید.
 • برنامه شستشوی متناسب را انتخاب کنید.
 • در صورت نیاز، با استفاده از تایمر، میزان تاخیر در شروع چرخه شستشو را تعیین کنید.
 • درب ماشین را بسته و منتظر شروع به کار ماشین شوید.
 • تمیز کردن ظرف ها قبل از شستن ظروف با ماشین ظرفشویی

 

چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 • بشقاب ها را در قفسه پایینی ماشین قرار دهید. آنها را به سمت داخل چیده و اگر خم می شوند، آنها را به سمت داخل و پایین خم کنید.
 • سعی کنید بین سطح بشقاب ها فاصله ی مناسب وجود داشته باشد تا جریان آب بتواند به خوبی از پس شستشو بربیاید.
 • فنجان ها، لیوان ها و کاسه ها را با زاویه ای بچینید که از سمت پایین آب دریافت کنند و همزمان جای زیادی هم نگیرند.
 • درپوش ظروف و تمام وسایل پلاستیکی را در قفسه بالایی قرار دهید.
 • ماهیتابه ها و قابلمه ها را از سمت باز آنها رو به پایین، و در قفسه پایینی قرار دهید.
 • ماشین ظرفشویی را شلوغ یا پر نکنید.
 • در صورت نیاز، ظروف بزرگ را با دست شسته و یا در یک شستشوی جداگانه درون ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 • سبد کارد و چنگال را در قسمت پایینی قرار داده و آنها را تا جای ممکن مجزا از یکدیگر بچینید.
 • کاردها و چنگالها را آزادانه توزیع کنید و سطوح آلوده قاشق ها و چنگال ها را از هم جدا کنید تا آب به آنها برسد. جدایی اهمیت دارد.
 • قطعات دراز کارد و چنگال می تواند مانع پاشش درست لوله ها، نازل ها و دستگاه های چرخان شوند. این موارد را باید در سبد بالایی قرار دهید.
 • ظروف بزرگتر را در قسمت بالای ماشین بگذارید. قاشق های بزرگ را همراه با کاسه ها رو به پایین مرتب کنید تا آب در آنها جمع نشود.
 • تخته های برش و سینی های بزرگ را، در صورتی که در قفسه های مخصوص بشقاب ها جا نشدند، در قسمت بیرونی بخش پایین ماشین قرار دهید.
 • برای نگه داشتن گیلاس های پایه دار از قفسه ایمنی پلاستیکی موجود در قسمت بالایی استفاده کنید.
 • قبل از هر بار اجرا مطمئن شوید که بازوهای در حال چرخش و دستگاههای چرخان آزادانه بچرخند و هیچ چیز مانع لوله ها یا نازل ها نباشد.
 • مخزن شوینده را، که معمولا در قسمت پایینی یا درون درب ماشین قرار گرفته، با ماده شوینده مناسب پر کنید.
 • اگر دو مخزن شوینده دارید، ابتدا مخزن قرار گرفته روی درب را پر کنید. نحوه کار این ماشین ها به گونه ای است که پس از یک آبکشی مقدماتی برای شل کردن ذرات چسبیده به ظروف، درب دستگاه دوباره باز می شود.
 • مخزن شوینده دوم را تنها در صورتی پر کنید که یا پیش از این در شستشوی ظروف به مشکل برخورده اید و یا با ظروف بسیار کثیفی سروکار دارید.
 • ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید، ظروف را در فواصل منظم طوری در ماشین ظرفشویی قرار دهید که به همه آنها آب برسد.
بیشتر بخوانید...
انجام چه کارهایی باعث کوتاه شدن عمر لوازم خانگی شما می شود؟

 

برنامه های شستشو در ماشین ظرفشویی

کاربرد کلمات نوشته بر روی ماشین ظرفشویی در بندهای مختلف متفاوت است و عملکرد های مختلفی دارد. در این قسمت به بررسی نحوه عملکرد دکمه ها و برنامه های شستشو می پردازیم.

 

Power:

یکی از اصلی ترین دکمه های روی ماشین ظرفشویی در تمامی برندها که برای روشن کردن دستگاه کاربرد دارد.

 

Normal cycle: 

برای شستشوی ظروف به صورت معمول و بدون نیاز به افزایش دمای آب این برنامه اجرا می شود.

 

Auto/sensor/smart wash: 

یکی از کلمات روی ماشین ظرفشویی که البته در برخی برندها می توان آن را مشاهده کرد. برنامه شستشوی خودکار می باشد. به این معنی که مدت زمان شستشو و درجه حرارت آب به صورت خودکار و بر اساس حجم ظروف کثیف توسط دستگاه تعیین می شود.

 

Pots & pans: 

برای شستشوی ظروف بزرگ از قبیل قابلمه و تابه این برنامه کاربرد دارد.

 

Extra hot: 

از دیگر کلمات روی ماشین ظرفشویی که در برندهای مختلف به چشم می خورد. با فعال شدن این برنامه، دمای آب تا بیش از ۸۰ درجه سانتی گراد افزایش پیدا می کند.

 

Sani wash/anti bacterial cycle: 

همان طور که از نام این برنامه مشخص است، برای شستشو در حالت ضد باکتری انتخاب می گردد. با فعال شدن این برنامه، دمای آب افزایش پیدا می کند.

 

Aqua sensor: 

از جمله دکمه های روی ماشین ظرفشویی می توان به دکمه حسگر آب اشاره کرد. با کمک این برنامه میزان کثیفی آب توسط حسگر سنجیده می شود. اگر آب بعد از شستشوی اولیه میزان کثیفی بالایی داشته باشد، تعویض می شود. در غیر این صورت برای شستشوی اصلی استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید...
انجام چه کارهایی باعث کوتاه شدن عمر لوازم خانگی شما می شود؟

 

Intensive zone: 

از دیگر کلمات روی ماشین ظرفشویی که در برندهای مختلف وجود دارد. این برنامه برای شستشوی ظروف بزرگ کاربرد دارد.

 

Rinse sysle: 

برنامه آبکشی ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد.

 

 Child lock:  

قفل کودک از دکمه های روی ماشین ظرفشویی اکثر برندها می باشد که کاربرد زیادی دارد.

 

Eco/ ewash / Energy-Save: 

برنامه اقتصادی، این برنامه یکی از موارد سازگار با محیط زیست می باشد؛ شما با انتخاب این چرخه می توانید ظروف مختلف را با درجات مختلفی از لکه و آلودگی بشویید. برنامه اکو با طولانی تر کردن چرخه ی شستشو و در مقابل کاستن از دمای آب، در مصرف برق و آب صرفه جویی می کند. این چرخه می تواند در کاهش هزینه های ماهیانه ی قبض برق و آب به شما کمک شایانی کند، ولی اغلب افراد به دلیل طولانی بودن مدت زمان شستشو، از انتخاب آن خودداری می کنند که به طور مثال این زمان معمولاً حدود ۳ ساعت طول می کشد که حتی در برخی مدل ها به ۴ ساعت یا بیشتر نیز می تواند برسد.

 

Salt/ rinse: 

روشن شدن این دو چراغ به معنای پر کردن مخزن نمک و مایع براق کننده می باشد.

 

Super silence 40-45:

برخی از برندها از قبیل بوش قابلیت عایق کردن صدا را ارائه می دهند به عبارت دیگر، با این قابلیت می توان صدا بین ۴۰ تا ۴۵ دسی بل را عایق کرد.

 

Delay start:

یکی از دکمه های روی ماشین ظرفشویی بعضی برندها شروع با تاخیر می باشد با فعال شدن این برنامه می توان یک تا ۲۴ ساعت شروع کار دستگاه را به تاخیر انداخت.

 

Gentle:

مشابه کلمه اکو در بعضی برندهاست. برای فعال سازی شستشو در حالت اقتصادی می توان این برنامه را انتخاب کرد.

 

Rinse & Hold: 

این برنامه معمولاً هنگامی کاربرد پیدا می کند که ظروف کثیف خود را در داخل ظرفشویی قرار داده اید و منتظر پر شدن آن هستید اما ممکن است با سخت شدن چربی و لکه های موجود بر روی ظروف پاک شدن آنان مستلزم زمان و انرژی بیشتری باشد؛ در این مواقع شما می توانید با انتخاب این گزینه، جت های آب را فعال کنید تا با پاشیدن آب بر روی ظروف تا پر شدن ظرفشویی، از افزایش ماندگاری جرم ها جلوگیری کند و تا حدی هم آنها را تمیز کند.

 

Pre-wash / Rinse only / Rinse Wash: 

برنامه پیش شستشو، این برنامه شامل یک چرخه کامل نمی باشد و صرفاً جهت شستشو ظروف بدون مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد که گاهی از این گزینه برای شستشوی میوه ها نیز استفاده می شود. معمولاً از این گزینه قبل از استفاده از چرخه های دیگر استفاده می شود تا تکه های غذا یا چربی های سطحی از روی ظروف جدا شوند. البته شما می توانید از این برنامه در هنگامی که دستگاه کاملاً پر نشده است و چند ساعتی تا پر شدن آن باقی مانده است استفاده کنید.

بیشتر بخوانید...
انجام چه کارهایی باعث کوتاه شدن عمر لوازم خانگی شما می شود؟

 

Delicate / Glass / China / crystal / Light wash:

ظروف شکننده مانند ظروف شیشه ای، کریستال و چینی نسبت به حرارت بالا حساس می باشند به همین دلیل یک برنامه جداگانه برای شستشو این قبیل ظروف طراحی شده است.

 

Quick / Express / Fast / Rapid / Turbo Wash: 

اگر احساس کردید در مدت زمانی کم باید لکه های روی ظروف را تمیز کنید، چرخه سریع شستشو می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد که غالباً حدود نیم ساعت زمان می برد و دمای آب نیز تا ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد که بسته به زمان طی شده می تواند پاک کنندگی نسبتاً خوبی را به شما ارائه کند. برای دستیابی به چرخه ای کوتاهتر، معمولاً دستگاه از آب بیشتری استفاده می کند و در برخی موارد از زمان مربوط به خشک کن کاسته می شود. کوتاه شدن چرخه شستشو می تواند معایبی به دنبال داشته باشد که یکی از این موارد مرطوب بودن ظروف پس از اتمام چرخه می باشد؛ البته این نکته هم قابل ذکر است که چرخه سریع بیشتر برای ظروف شفاف شیشه ای یا چینی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه سیستم طراحی ماشین ظرفشویی در برندهای مختلف با هم متفاوت بوده و هر یک دارای قابلیت های گوناگونی می باشند. در نتیجه، بهتر است برای آشنایی کامل با کلمات روی ماشین ظرفشویی، دفترچه راهنمای مربوطه را مطالعه کنید.

 

 تمیز کردن فیلتر‌های کف ماشین ظرفشویی

قسمت تخلیه که در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است دارای یک توری از جنس استیل می باشد که این توری دارای منافذ بسیار ریزی است . تا از ورود پسماندهای غذا به قسمت تخلیه جلوگیری کند . فیلتر کف ماشین ظرفشویی باید حداقل هفته ای یکبار تمیز شود زیرا با گرفتن فیلتر و باقی ماندن غذا ،تخلیه آب با مشکل مواجه می شود و باعث سوختن پمپ تخلیه می شود. همچنین باقی ماندن غذا در مسیر فیلتر باعث ایجاد بوی بد و رشد باکتری ها می شود. برای شستن فیلتر از یک برس و یا مسواک استفاده کنید. در بسیاری مواقع گرفتگی بازو‌های آبپاش در ماشین ظرفشویی علت کدر شدن و کثیف ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی است و باعث می‌شود که مرحله آبپاشی به درستی انجام نشود، بنابراین توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار بازو‌های آبپاش را به خوبی تمیز کنید تا هر گونه گرفتگی نازل‌های آب برطرف شود.

 

برای تعمیر لوازم خانگی خود در کرج می توانید با تعمیرات کرج تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *