برد یخچال جنرال الکتریک
Rate this post

برد یخچال جنرال الکتریک یا همان ((مادر برد)) وظایف مهم و سنگینی را بر عهده دارد. لذا از جمله قطعات بسیار حساس و نیز گران قیمت در هر یخچالی به شمار می آید. مهم ترین وظیفه این قطعه کنترل و نظارت  بر دو بخش اصلی یخچال، یعنی کمپرسور و فن یخچال است.

تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک چگونه است ؟

برد یخچال چیست؟

یکی از مهم ترین قطعات در هر وسیله الکترونیکی برد می باشد. برد الکتریکی در حقیقت به عنوان مغز دستگاه شناخته می شود. در واقع این برد الکتریکی است که تمامی فرمان ها را صادر کرده و به قطعه مورد نظر ارسال می کند.

یخچال ها نیز همچون سایر وسایل برقی دارای برد الکتریکی هستند. برد یخچال جنرال الکتریک وظیفه کنترل کمپرسور و فن را بر عهده دارد. البته این مادر بردها کلیه قطعات یخچال را کنترل می کنند. لذا در صورت رویت هر نوع مشکلی در یخچال، ابتدا برد الکتریکی آن را بررسی می کنند.

 

دلایل خراب شدن برد یخچال‌

برد یخچال جنرال الکتریک به دلایل متعددی دچار تخریب می شوند. ما در این جا برخی از این دلایل زا برای شما بیان خواهیم کرد.

ایجاد نوسانات برقی

گاه به دلایل مختلفی ولتاژ برق دچار نوسان شده و افزایش یا کاهش می یابد. همین امر موجب ایجاد فشار روی برد الکتریکی شده و سبب تخریب آن می گردد. بنابراین برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی بهتر است یخچال را به طور مستقیم به پریز متصل نکنیم. لذا به شما توصیه اکید می کنم تا حد امکان برای اتصال یخچال به به برق از محافظ استفاده نمایید.

به وجود آمدن مشکل در قطعات یخچال

گاه پیش می آید که قطعات دیگر یخچال دچار مشکل می شوند. همان طور که پیش تر نیز گفته شد، کنترل اکثر قطعات یخچال توسط برد الکتریکی صورت می گیرد. لذا بروز هر گونه مشکل در سایر قطعات می تواند موجب ایجاد فشار و در نهایت تخریب برد الکتریکی شود.

تماس برد با آب

از جمله دلایلی که موجب خراب شدن برد یخچال جنرال الکتریک می گردد، تماس برد با آب است. قطعا شما نیز به خوبی آگاه هستید که تماس وسایل الکتریکی با آب موجب تخریب آن ها می گردد. بنابراین برد الکتریکی نیز از این قائده مستثنی نیست. اما متاسفانه برخی از خانم ها به این مسئله بسیار بی توجه هستند. لذا به هنگام تمیز کردن یخچال ممکن است قسمت های الکتریکی آن با  آب برخورد داشته باشد.

بیشتر بخوانید...
نحوه تنظیم مجدد یخ ساز یخچال سامسونگ

خراب شدن سیم کشی یخچال

گاه اتصال اشتباه در بخش سیم کشی برد یخچال جنرال الکتریک موجب خراب شدن و یا حتی سوختن برد یخچال می شود. بنابراین به هنگام جابه جایی از تراز کردن یخچال غافل نشوید.

 

از کجا متوجه خرابی برد یخچال جنرال الکتریک شویم؟

در بسیاری از یخچال های امروزی به هنگام بروز مشکل، کد خطای مخصوصی نمایش داده می شود. البته این کد خطاها در برند های مختلف، متفاوت است. بنابراین بهتر است شما در صورت نمایش این کدها به دفترچه راهنما مراجعه کنید. تا در صورت به وجود آمدن هر مسئله ای در صدد رفع آن برآیید. کد ارور در یخچال جنرال الکتریک که مربوط به خرابی برد است را در این جا بیان می کنم.

ارور HRS در یخچال جنرال الکتریک

زمانی که یخچال جنرال الکتریک ارور HRS می دهد، باید توجه کنید. چرا که این کد خطا نشان دهنده ی ایجاد مشکل در برد یخچال جنرال الکتریک می باشد. در بیش تر موارد چیزی در حدود نود درصد در چنین شرایطی برد الکتریکی دچار سوختگی شده است.

ارور E2 در یخچال جنرال الکتریک

کد خطای E2 از دیگر علائمی است که نشان دهنده ی خرابی برد یخچال جنرال الکتریک می باشد. لذا در صورت مشاهده ارور E2 حتما با یک تکنسین مجرب تماس حاصل کنید.

 

البته ممکن است یخچال شما مجهز به سیستم عیب یابی هوشمند نباشد. در این صورت به کمک نشانه های دیگری می توانید متوجه وجود مشکل در برد یخچال جنرال الکتریک شوید. در این جا برخی از این نشانه ها را برایتان بازگو می کنم.

خاموش بودن کمپرسور در صورتی که فن به درستی کار می کند

گاه پیش می آید که فن ها به خوبی کار می کنند. با این حال کمپرسور یخچال خاموش است. در چنین شرایطی سرما به خوبی در یخچال ایجاد نمی شود. در این شرایط می توان احتمال داد که هر کدام از قطعات برد، رله استارت و یا کمپرسور خراب می باشد. حال برای آن که مطمئن شوید که رله استارت یخچال سالم است، دستگاه را از برق بکشید. سپس رله استارت را از جایش در بیاورید. اگر با تکان دادن رله استارت صدایی شبیه تق تق می شنوید، نشان دهنده خرابی رله استارت است. اما در غیر این صورت ممکن است اشکال از برد یخچال جنرال الکتریک باشد. در این شرایط باید به دنبال تعمیر و یا تعویض برد یخچال باشید.

بیشتر بخوانید...
6 علامت آشکار و مهم یخچالی که نیاز به تعمیر دارد ؟

 

کار نکردن فن اپراتور

در بیشتر موارد زمانی که فن اپراتور کار نمی کند، نشان دهنده ی خرابی برد یخچال جنرال الکتریک است. لذا هنگامی که متوجه شدید فن اپراتور به خوبی کار نمی کند، حتما با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید. چرا که بی توجهی به این موضوع امکان به وجود آمدن مشکل جدی در برد یخچال خواهد شد.

 

کار نکردن فن اپراتور

برفک زدن یخچال نوفراست

همان طور که مستحضر هستید، تغییر دمای داخل یخچال از جمله وظایف برد الکتریکی می باشد. لذا در صورتی که یخچال شما از نوع نوفراست است، اما برفک می زند، نشان دهنده ی وجود مشکل در برد می باشد.

روشن نشدن یخچال

اگر یخچال روشن نمی شود، ابتدا اتصال دوشاخه ی برق با پریز را بررسی کنید. چنانچه دیدید که اتصال دو شاخه به پریز کاملا درست است، قطعا برد یخچال جنرال الکتریک دچار مشکل شده است.

روشن و خاموش شدن خودکار یخچال

در بیش تر زمانی که دستگاه به طور خود به خود دچار مشکل می شود، اشکال در برد الکترونیکی است. لذا پیش از بروز هر گونه مشکل جدی برای تعمیر آن اقدام نمایید.

نحوه تعویض برد یخچال

همان طور که شما نیز مستحضر هستید تعویض برد یخچال جنرال الکتریک یک کار تخصصی می باشد. لذا حل و برطرف کردن اشکالات مربوط به برد یخچال کار هر کسی نیست و باید توسط افراد حرفه ای صورت گیرد.

با این وجود اگر تمایل دارید که خود این کار را انجام دهید با ما همراه شوید. ما در  این بخش به شما مراحل انجام این کار را می آموزیم.

  • ابتدا یخچال را از برق بکشید.
  • سپس تا حد لازم یخچال را به سمت جلو بکشید. تعمیر برد یخچال در حدود نیم ساعت و یا بیشتر طول می کشد. لذا اگر مواد غذایی دارید که در این فاصله دچار خرابی می شود را حتما به مکانی خنک منتقل کنید.

نکته: اگر لوله تامین آب یخچال به اندازه ای بزرگ نیست که بتوان یخچال را جلو کشید، حتما مسیر آب را ببندید. سپس شلنگ را از آن جدا کنید.

  • حال درب صفحه کنترل الکترونیکی یخچال را بردارید. این درپوش اغلب در پشت یخچال واقع است. با این حال اگر در یخچال شما این گونه نیست، کلیه اطراف یخچال را بررسی کنید. پس از یافتن درب الکتریکی، به کمک یک پیچ گوشتی اقدام به باز کردن درب آن کنید.
  • حال سیم های متصل به برد یخچال جنرال الکتریک را جدا کنید.
  • برای آن که به هنگام متصل کردن سیم ها دچار مشکل نشوید از نحوه اتصال آن ها در ابتدا  عکس بگیرید.
  • برای جداسازی سیم ها از برد به انبردست، سوزن و یا پیچ گوشتی نیاز دارید.
  • برد به کمک زبانه های پلاستیکی روی یخچال ثابت شده است. به کمک یک پیچ گوشتی برد را اززبانه جدا کنید.
  • حال برد الکترونیکی جدید را نصب کنید. سپس به کمک تصویر گرفته شده از نحوه اتصال سیم ها ، آن ها را برد هم متصل کنید.
بیشتر بخوانید...
آیا یخچال ضد عمق مناسب آشپزخانه شماست؟

نکته: پیش از قرار دادن برد جدید در یخچال، برای جلوگیری از الکتریسیته ساکن، قسمت فلزی پشت برد را لمس کنید.

  • حال روکش برد را متصل کنید.
  • سپس شیلنگ آب را وصل کرده و شیر آب را باز کنید. در نهایت پریز یخچال را به برق بزنید.

نحوه تعویض برد یخچال

قيمت برد يخچال

براي به دست آوردن قيمت برد يخچال باید به شرکت سازنده آن توجه کنید. البته توجه داشته باشید که متاسفانه کشور ما دچار تحریم است. لذا قیمت محصولات اورجینال در ایران بیش تر است. همچنین نوسانات ارز نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه نمود. بنابراین قیمت برد الکترونیکی در هر روز متفاوت می باشد. لذا بهتر است در همان روزی که قصد تهیه آن را دارید، استعلام قیمت بگیرید.

سخن پایانی

همان طور که می دانید یخچال یک وسیله بسیار با ارزش و ضروری می باشد. از طرفی قیمت آن نیز تقریبا بالا می باشد. بنابراین در شرایط نابه سامان اقتصادی این روزها نگهداری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. با این وجود گاه پیش می آید که به هر دلیل یخچال دچار مشکل می شود. از آنجایی که شما نمی خواهید این مشکل شما را مجبور به تهیه مجدد یخچال کند، باید آن را به یک شرکت معتبر بسپارید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز هر نوع مشکلی تعمیرات یخچال کرج خود را به شرکت تعمیرات کرج بسپارید. این شرکت با به کارگیری تیمی حرفه ای و مجرب می تواند یخچال شما را تعمیر کند. از طرفی این شرکت دارای نمایندگی جنرال الکتریک در کرج می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *